Alkapuri.cz Stavíte dům? Jak ušetřit výdaje za vodu v novostavbě

Cena vody stále roste. Poplatky domácností za vodu a kanalizaci jsou druhé nejvyšší v rodinném rozpočtu. Hned za energiemi. Jak můžete ušetřit výdaje za vodu a zároveň šetřit přírodu? Myslete na to již při projektování Vašeho nového domu. Ušetří Vám to zbytečné komplikace i vynaložené peníze!

Jak platit o 50 % méně za vodu?

V domácnostech dochází k průměrné spotřebě vody až 140 litrů vody na osobu denně. Z toho je jen velmi malé množství, které se využívá na pití či vaření (asi 10l) a dále asi 50l na sprchování či koupání. 

To nám dává prostor k tomu nahradit více než polovinu celkově spotřebované vody vodou srážkovou či vyčištěnou šedou vodou (z kuchyní, prádelen a koupelen) – plně nám postačí na zalévání, praní, splachování toalety, naplnění bazénu a mnohem více. 

Alkapuri.cz Stavíte dům? Jak ušetřit výdaje za vodu v novostavbě
Jak můžete ušetřit výdaje za vodu a zároveň šetřit přírodu?

Efektivní recyklace šedé vody

Šedá voda (odpadní voda z umyvadel, van, dřezů, praček a myček nádobí) činí v domácnostech asi 70 % z celkového množství odpadních vod. Nejméně znečištěné jsou vody ze sprch a mytí. Podle zatížení (znečištění) lze šedou vodu rozdělit na vhodnou a podmíněně použitelnou pro recyklaci. Použitelná je voda z umyvadel, van a sprch a podmíněně použitelná z kuchyně a myčky na nádobí.

Využití upravené šedé vody

Jako vodu provozní ke splachování záchodů, pisoárů a zalévání zahrad, čímž vzniká výrazná úspora nákladů.

Alkapuri.cz Stavíte dům? Jak ušetřit výdaje za vodu v novostavbě
Hydraloop Vám umožní recyklovat až 85% z celkového objemu pitné vody používané v domácnosti

Systém recyklace šedé vody Hydraloop

Jako vhodné řešení se jeví systém Hydraloop, který Vám umožní recyklovat až 85% z celkového objemu pitné vody používané v domácnosti, bez použití filtrů nebo chemikálií. Podstatné přitom je, že dochází k recyklaci vody  – odstranění nečistoty, mýdla a dalších částic přímo u zdroje, což je zásadní pro udržitelnost. Více o technologii Hydraloop ZDE

Chytrá samočisticí domácí jednotka, kterou je možné umístit kamkoliv v domě či bytě. Její design navíc zaručí, že se Vám bude hodit do domácnosti. Systém Hydraloop zvítězil na CES 2020 v kategorii nejlepší inovace v oblasti udržitelnosti, ekologického designu a inteligentní energie. Mimo jiné je jiné je zmíněný v dokumentu Brave Blue World Matta Damona je jedna z nadějí jak zachránit „Modré zlato“ 

Alkapuri.cz Stavíte dům? Jak ušetřit výdaje za vodu v novostavbě7
Kolik ušetříte?

Kolik stojí? Pořídíte si jej od 90.000 Kč. Na část pořizovacích nákladů je možné čerpat dotaci z programu Dešťovka.

Průměrná čtyřčlenná rodina zaplatí za vodu 9000 Kč/rok. S Hydraloop ušetříte více než 50% této částky. 

Předobjednávka je možná bez nákladů.

V dalším díle se dozvíte více o možnostech využití dešťové vody.

Stavíte dům nebo rekonstruujete?  

Chcete do svého bydlení zakomponovat udržitelná řešení a šetřit přírodní zdroje i své finance? Recyklovat efektivně vodu v domácnosti?

Technologie, které mají smysl, na co se zaměřit při stavbě, rekonstrukci a výběru vhodného řešení pro váš domov či jakoukoliv budovu, kde dochází na každodenní bázi k velké spotřebě vody.

Tato a další témata již brzy ve Vaší e-mailové schránce!